Nasıl daha genç ve fit görünebilirim? Hemen hemen bütün insanların yaşlılık ve dış görünüşle alakalı az da olsa takıntısı bulunur. Bu insanların bile isteye düşündükleri bir durum değil doğal olarak insan bilinçaltında bulunan bir duygu durumudur. Fazla kilo, kırışıklıklar, cilt problemleri, sivilce ve siyah noktalar gibi pek çok nedenler insanların ruh sağlığını ciddi anlam da bozabilir.

Toplum baskısı ve aile fertlerinin de kıyaslaması ile asosyallik öz güven eksikliği gibi ruhsal bozukluklar kişilerin kendi bedenleri üzerinde çok fazla yanılgıya kapılmalarının sonucudur. Yine de kendine dikkat eden, sağlığını önemseyen ve görüntüsüyle örnek oluşturmak isteyenler için daha genç ve fit görünmenin yolları nedir?

Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Her yerde bunu duyup okumuş olabilirsiniz ancak kesinlikle uygulanması gereken bir kuraldır. Sağlıklı yaşam tarzı hem zinde kalmanızı hem de kendinizi ayna karşısında mükemmel görmeniz için yapı taşıdır. Alkol, madde, sigara, abur cuburlar, çok fazla yağ tüketimi, çok fazla kafein tüketimi sağlıksız yaşamın temel öğeleridir.

Hareketli bir yaşamım var ve sağlıklı beslenme kurallarına uyamıyorum bahanesine sığınmadan vaktinizi kendiniz için tasarruf etmelisiniz. Örneğin sabah bir saat daha uyumak için kahvaltı öğününü kaçırmak, sosyal medya veya diğer eğlence aktiviteleri için uykudan feragat etmek, işimi hemen bitireyim derken düzenli ana-ara öğün yapmamak sağlık için gerçekten tehlikelidir.

İzleyin: Sağlıklı Beslenme | Tüm Detaylar

Genç yaşlar da stresten kaçınmak ve ileri yaşlar da erken çökmemek için önemle sağlıklı beslenmeye dikkat ederek kendinizi koruma altına almalısınız. Bu şekilde hem kilo almamış hem de enerjik ve dopdolu bir hayat yaşayarak diğer insanlara da örnek olabilirsiniz.

MİDYO  Akdeniz tipi beslenme nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır?

Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmanın önemi her defasında vurgulanmaktadır. Masa başı işte çalışarak hayatını idame ettirenler hareketsiz hayatın daimi müdavimleridir. Sürekli oturmak, bağırsakların tembelleşmesine ve de karaciğer, böbrekler gibi organların zamanla işlevini yitirmelerine sebep olur. Günlük egzersiz hareketlerini spor salonuna gidemiyorsanız iş yerinde molalarda, okul da aralarda, evde kaldığınız zamanlar üç vakit toplam 60 hareketi rutin olarak tekrarlamanız gerekmektedir. Egzersiz hareketlerini yapmaya engel olacak fiziksel durumlar var ise yürüyüş yaparak egzersiz açığını kapatabilirsiniz.

Video: Egzersiz Yapmak Kalbimizde Neleri Değiştirir?

Su İçmek

Günlük en az 2 litre su içmenin nasıl bir faydası olabilir? İnsanlara göre fazla tuvalete çıkmak demek olan çok su içmek esasen vücudun ana bileşen maddelerinden biridir. Sonuç olarak %60 bileşen maddesi olan su, günlük olarak sık sık tüketilmeli böylelikle bağırsaklar da kabız sorunu böbreklerde kan süzme sorunu gibi hastalıkların çözümünü neştersiz ilaçsız halletmiş olursunuz.

Seyredin: Sabahları Aç Karnına Su İçmenin Faydaları

Abur Cuburdan Uzak Durmak

Vakitsiz insanların çok sık başvurduğu abur cubur yiyecekler vücut için kırmızı alarm anlamına da gelir. Yoğun işlenmiş maddeler, şeker, trans yağ oranı fazlalığı, şeker oranının yüksekliği vücudun doğal işlevlerini yapmasına engel olur. Zamanla vücudun yağlarla kaplanmasını da sağlayan abur cuburlar obezite gibi sıkıntıların başlangıcı olur. Sağlıklı bir yaşam ve genç görüntü için kesin olarak abur cuburlardan uzak durarak ana öğünlerinizi vitamin ve protein ağırlıklı yapmalısınız. Tabağınızın %40 yeşillik %30 protein ve %30 vitamin ile dolu olması gereklidir. Böylelikle orta yaşlarda bile 20’li yaşlar gibi görünüm kazanarak dış görünüşünüz yüzünden stres ve bunalımlardan uzak kalmış olursunuz.

MİDYO  Doğal malzemeler ile evde nasıl saç boyanır?

Cildinize Bakım Yapın

Bakım rutininizi sık sık tekrarlayın ve asla atlama yapmayın. Her gün sabah ve akşam cildinizi düzgün bir şekilde nemlendirerek peeling gibi uygulamalar yapmaya dikkat edin. Fakat bu uygulamaları yaparken kimyasal madde kullanımından olabildiğince kaçınarak doğal ve anti bakteriyel özelliklere sahip ürünler kullanmalısınız.

Güneşe fazla maruz kalmaktan olabildiğince kaçının dışarı çıkarken güneş kremi kullanmayı unutmayın ve çantanızda güneş kremi bulundurmayı ihmal etmeyin. Sadece nemlendirme peeling işlemi ile cilt bakımı elbette bitmez bunun yanı sıra ayda bir defa cildi yoğun buhar altında bekleterek toksinlerin atılmasını sağlayarak gözeneklerin arasında sıkışmış kalan beyaz ve siyah noktaların kolayca sökülmesini sağlayın.

Eskilerin bildiği ve işe yarayan en faydalı uygulamalardan bildiği diğer uygulama ise cilde kese atmaktır. Tortu ve kiri derinlemesine çıkaran kese hassas ciltliler için önerilmez bunun için yüz kili kullanabilirsiniz.

Elektronik Aletlerin Zararı

Saçlar için oldukça zararlı olan düzleştirici ve maşalar hem genç hem orta yaşlılar için çok zararlıdır. Saçın doğal yapısını bozarak kırılma ve yanma yaparak saçları soldurur. Aynı şekilde vücuda uygulanan lazer aletleri, epilasyon cihazları gibi elektronik aletlerde vücut kimyasını bozmaktadır. Oldukça doğal olan ürünler ile cildinizi koruyun saçlarınız için ise doğal bırakın ve boya gibi kimyasal maddelerden olabildiğince uzak durun. Serum, argan yağlı şampuanlar kullanarak saç dökülmesine engelleyerek saçlarınızı gürleştirin. Güzel bir görünüm için saçların güzelliği dikkat çeken ilk bölge denebilir. Bu nedenle saçlarınıza iyi bakmalısınız.

Dişlerin Bakımı

Beyaz, ışıltılı ve sağlam dişler güzel tebessümlerin ilk başlangıcıdır. Diş bakımı da işte bu nokta da oldukça hassastır. Günlük 3 defa fırçalayarak beyazlık elde etseniz bile sigara, çikolata, katı şekerler, alkol gibi maddeler dişleri sarartır ve çürütür. Bu da gerçekten kötü bir görünüş demektir. Güzel gülüşlerin ve yegane genç görüntünün anahtarı cilt kadar dişler için de geçerlidir.

MİDYO  Parlak saçlar için kolay tarifler; Yumurta maskesi, elma sirkeli ve yoğurtlu tarifler

Stres Yönetimi

​​​​​​Genç ve dinamik bir görünüm her ne kadar dış görünüşün öneminden bahsedilse bile tüm ana başlıkları tek bir çatı altında toplayarak ancak stres yönetiminin maddeleri haline getirebilirsiniz. Tüm sağlık sorunları ve kişinin kendini değersiz görüp bakımsızlaşmasının altında stres yatar. Stres yönetimini her ne kadar iyi ayarlar ve başarırsanız esasen bir o kadar genç kalırsınız. Fazla düşünmek düşüncelerin ve belirsizliklerin içinde kaybolmak demek elinizde ki değerli hayatın kendi isteğinizle kayıp gitmesi demektir. Olaylar üzerinde çok fazla düşünmeden stres kapanından uzak durarak kaliteli bir hayat yaşamak sizin elinizde olduğunu motto haline getirmelisiniz.

İlgili Makaleler
Her gün spor yaparsan ne olur?

Bireyler için her gün spor yapmanın faydaları vardır. Ancak her zaman spor yapmak faydalı olacaktır, şeklinde yanlış bir genelleme yapılamaz. OKU

Evden online spor yapmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Spor yapmak isteyen insanlar, online spor yapmak konusunda daha çok bilgi almaya başlamıştır. Online sporlarda, bir diyetisyen ve spor hocasının OKU

Isınma ve esneme yaparken dikkat

Fitness yaparken yaşanan sakatlıkların önemli bir kısmı, öncesinde ısınma sonrasında esneme yapmamaktan kaynaklanıyor. Peki ısınma ve esneme yapmanın tüyoları neler?  OKU

Pandemi ile birlikte gelen yeni dev pazar: Online egzersiz ve spor

İnternet bağlantılı ev egzersizlerinin öncüsü Peloton, pandemi öncesindeki değerini dörde katlayarak 32 milyar doları aştı. Eski balerin Putnam, interaktif aynasını OKU