Kıvırcık saçlı kadınlar sürekli olarak kıvırcık saçlı kadınlar için saç bakım önerileri hakkında araştırmalar yapar. Kıvırcık saçlar, birçok kişinin hayali olan saç tipidir. Bazı kadınlarda kıvırcık saçlar doğuştan itibaren bulunmaktadır. Güzel görüntüsünün altında zorlu bakım süreçleri yatmaktadır. Kıvırcık saçlara sahip olan kadınlar, sürekli olarak saçlarının bakımlarını yapmak zorundadır. Geç kalan bakımların ardından kıvırcık saçlarda birçok kötü etken meydana gelmeye başlayacaktır.

Kıvırcık saçlar, diğer saç türlerine göre daha çabuk kabarmaktadır. Bakımları yapılmadığı taktirde kötü bir görüntü ortaya çıkacaktır. Bu kötü görüntünün önüne geçmek adına saçların, nem dengesinin en iyi şekilde sağlanması gerekmektedir.

Bakım Önerileri Nelerdir?

Kıvırcık saçlar, diğer saçlar türlerine göre çok daha fazla bakım istemektedir. Sürekli olarak birbirine dolaşan kıvırcık saçlar, kabarıp elektriklenmek içinde yer aramaktadır. Bu sebepten dolayı, saç açıcı krem ya da spreyler düzenli olarak kullanılmalıdır.

Kıvırcık saçlı kadınlar için saç bakım önerileri şu şekildedir;

 • Kıvırcık saça uygun olan saç kremi kullanımı.
 • Kıvırcık saçlar için şampuan kullanımı.
 • Kıvırcık saçlara uygun olan maskeler.
 • Nemlendirici krem kullanımı.
 • Ilık su ile saç yıkama işlemi.
 • Nemli bir şekilde tarama işlemi.
 • Saç açıcı krem ve sprey kullanımı.

Bu önerileri yerine getiren kıvırcık saçlı kadınlar, daha şık görünümlü saçlara sahip olacaktır. Özellikle saç açıcı sprey ve kremler kıvırcık saçlılar için en ideal bakım yöntemidir. Bu işlem ile saçların elektriklenmesi önlenmektedir.

İzleyin: KIVIRCIK SAÇ BAKIM RUTİNİM (BEKLEDİĞİMDEN DE KIVIRCIK!)

Uzmanlara Göre Kıvırcık Saç Bakımı

Uzmanlara göre de kıvırcık saçlı kadınlar için bakım önerileri bulunmaktadır. Bu öneriler ile kıvırcık saçlar daha şık bir görüntüye sahip olmaktadır.

MİDYO  Saçlar neden kırılır? Saç kırıkları için ne yapmalıyız?

Uzmanlara göre kıvırcık saçlar için bakım önerileri şu şekildedir;

 • Saçları doğal bir şekilde kurumasına bırakmak
 • Maşa kullanımı asla yapmamak.
 • Saçlarınızı ıslak bir haldeyken taramak.
 • Sprey kullanımını ihmal etmemek.
 • Saçların sürekli olarak nemli kalmasını sağlamak.
 • Bakım kremleri ve saç maskeleri kullanımı.
 • Ilık ile saçları düzenli olarak yıkamak.

Uzman tavsiyeleri bu yönde çok etkili olmaktadır. Uzman görüşleri ile daha canlı saçlara sahip olmak son derece mümkündür.

Kıvırcık saçlı kadınlara özel saç bakım önerileri

Genel Bakım Önerisi

Kıvırcık saçlar genel bakım önerileri oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu bakım önerileri içerisinde saç kestirme işlemine kadar yer almaktadır. Saç kestirme işlemi de bir tür bakım işlemi sayılır.

Kıvırcık saçlı kadınlar için genel bakım önerisi şöyledir;

 • Kıvırcık olan saçlara kat attırmak veya kısa kestirmek doğru değildir. Bu şekilde kesimler saçların daha kabarık bir halde olmasına neden olur.
 • Duş sırasında mutlaka şampuan ve saç kremleri kullanılmalıdır.
 • Düzenli yapılan saç maskeleri, kıvırcık saçların daha güzel ve parlak bir görüntüde olmasını sağlar.
 • Kesinlikle kuaförde ara makas işlemi yapılmamalı.
 • Duştan sonra saçlara sıvı bakım ürünleri uygulanmalıdır.
 • Seyrek dişli taraklar ile saçların taranması.
 • Yüksek ısıdan uzak tutmak.

Genel bakımlar sayesinde de saçlar gün içerisinde daha canlı görünecektir. Ayrıca gün içerisinde saçların ara ara toplanması ve karıştırılması, daha hacimli görünmesini sağlayacaktır.

Video: BESTE KÖSE / KIVIRCIK SAÇ BAKIM RUTİNİM

Elektriklenmenin Önüne Geçmek

Kıvırcık saçların en çok yaşanan sorunu elektriklenme olmaktadır. Elektriklenme ile saçlar kabarmaya başlar. Çirkin bir saç görüntüsü ortaya çıkmaktadır. Gece yatmadan önce saça sıkılan saç açıcı spreyler ile saçların kabarması engellenebilir. Doğal ve güzel bir görüntü amacıyla saç açıcı kremlerde gece sürülmelidir. Bu krem ve spreyin sayesinde bukleler birbirine dolaşmaz. Böylelikle kabarma ve elektriklenmenin önüne geçilir.

MİDYO  Eşsiz öneriler... Başarılı olmak isteyenler, mutlaka bunları uygulamalı!

Elektriklenmenin önüne geçmek için genellikle düzleştirici kullanırlar. Ancak düzleştirici işlemi kıvırcık saçlı kadınlarda, saç kırılması ve dökülmesine neden olmaktadır. Olabildiğince düzleştirme işleminden kaçınılması gerekmektedir. Düzleştirme işleminden kaçarak hem zamandan tasarruf edilir hem de saçların güzel bir şekilde görünmesi sağlanır.

Kıvırcık Saç Kurulama Yöntemi

Kıvırcık saçlı kadınların, saçlarını kurulama işlemi oldukça önemlidir. Saçlarına bakım yaparak kurulamak isteyen kadınlar için etkili tüyolar bulunmaktadır. Islak saçlara, uygun kremler geniş ağızlı tarak yardımı ile uygulanmalıdır. Kullanılan kremlerin nemlendirme özelliğine sahip olması gerekmektedir. Krem uygulama işlemi bittikten sonra saçlar kurumaya bırakılmalıdır.

Kurulama işlemi yapılırken kesinlikle ısıtıcılar kullanılmamalıdır. Isıtıcıların yanı sıra havlulardan da uzak durulmalıdır. Çünkü kıvırcık saçlara ısı zarar vermektedir. Ayrıca havlu kullanımı da saçlara sürülen kremi almaktadır. Kısacası kıvırcık saçlar, doğal bir şekilde kurumaya bırakılmalıdır. Isı kullanılmadan kuruyan saçlarda neme doymuş olacaktır. Bu sayede gün içerisinde kabarma gibi çirkin olaylar asla yaşanmayacaktır.

Kıvırcık saçlı kadınlara özel saç bakım önerileri

Uygun Tarak Kullanımı

En önemli işlemlerden birisi tarak kullanımıdır. Kıvırcık saçlarda her tarak maalesef kullanılmaz. Kıvırcık saçlar üzerinde tercih edilmesi gereken; seyrek dişli taraklar. Seyrek dişli tarakların yardımı ile saçlar daha kolay taranır. Bu taraklar sayesinde, saçların kırılmasının önüne geçilir. Normal tarak kullanımı yapıldığı zaman, saçlarda kırılmalar meydana gelir. Ayrıca çok fazla dökülmeye de sebebiyet verir. Kıvırcık saçlar için en ideal taraklar, seyrek dişli taraklar olmaktadır.

MİDYO  Bronz tenliler için makyaj tüyoları

Alkollü Bakım Ürünlerinden Uzak Durulması Gerekiyor

Alkollü bakım ürünlerinin birçoğu kıvırcık saçlara zarar vermektedir. Kıvırcık saçlı kişilerin saçlarının kötü bir şekilde görünmesine sebep olurlar. Alkollü saç bakım ürünlerinden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca bazı alkollü saç bakım ürünleri, saçtaki nemi öldürmektedir. Ölen saç nemi ile beraber kuru saçlar meydana çıkar. Kuru kıvırcık saçlar ise sürekli olarak kabarmaktadır.

Burada doğru alkolü seçmekte fayda vardır. Hindistan cevizi veya diğer bitkisel ürünlerden elde edilmiş olan alkoller kullanılmalıdır. Bu alkollü ürünler ile kıvırcık saçlar daha canlı kalır. Setil alkol olarak adlandırılan bu alkol, kıvırcık saçlara son derece iyi gelmektedir. Bu alkol bulunan saç bakım ürünleri tercih edilmelidir. Bunun dışında kullanılan alkollü bakım ürünleri, saç neminin ölmesine sebep olmaktadır.

İlgili Makaleler
Makyaj nasıl temizlenir? Doğru makyaj temizleme teknikleri nelerdir?

Makyaj yapan kadınlar, doğru makyaj temizleme teknikleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Bu durumun önemi fazla olmakla birlikte, doğru teknikler OKU

Kalın kaşlara nasıl şekil verebiliriz?

Kalın kaşa sahip olan kişiler, kalın kaşlara nasıl şekil verilmelidir konusu üzerinde araştırma yapar. Kalın kaş, şekil verilmek için en OKU

Esmerler için makyaj tüyoları

Makyaj kadınlar için vazgeçilmezdir, ama güzel teknikle yapılan makyaj çok daha önemlidir. Esmer kadınlar, esmer tenliler nasıl makyaj yapmalıdır sorusunu OKU

Evde gelinler için makyaj önerileri

Gelinlik giymek ve yapılan makyaj her genç kızın hayalidir. Gelin makyajı yaptıracağınız zaman kuaförlerden bu konusa iyi bir şekilde hizmet OKU