Keçi sütü sabunu… Böcek sokmalarına karşı etkili olduğundan tutun da, cilt kanserinden sizi koruması, cildinizi tazeleyip gençleştirmesine kadar bir çok faydası var. Keçi sütü sabununun da cildiniz üzerinde bir çok yararı söz konusu. İşte keçi sütünden yapılan sabunun faydaları…

Keçi sütü sabunu

Keçi sütü sabunu

Keçi sütünün içeriğindeki bir maddeden elde edilen peptitlerin koronavirüse karşı etkili olduğu yönündeki bilimsel açıklamalardan sonra keçi sütü Türkiye’nin gündemine oturdu. Vatandaşlar da keçi sütünün faydaları ve keçi sütünden elde edilen ürünlerin neler olduğu ve bunların faydasının neler olduğu konusunda araştırma yapmaya başladılar.

Keçi sütünün faydalarını arasında kilo vermeye yardımcı olması, sindirimi kolaylaştırması, kemikleri güçlendirme, iltihabı yok etme, kalp sağlığı, bağışıklık sistemini güçlendirme ve vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olma gibi bir çok özelliği var. Özellikle kırsal kesimlerde keçi sütü sıklıkla kullanılıyor.

Son zamanlarda yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar, kozmetik dünyasını da harekete geçirdi. Artık kozmetik amacıyla kullanılmak için keçi sütünden çeşitli ürünler yapılmaya başlandı. Bu konuda yıllar önce ABD’de bir firma yüzde 40 keçi sütü kullanarak kozmetik ürünleri hazırladı bile…

Keçi sütü sabunu

Keçi sütü sabunu

Böcek sokmasına karşı keçi sütü

Türkiye’de özellikle keçi sütünden sabun yapılması son yıllarda revaçta. Keçi sütlü sabunun özellikle ciltteki siyah noktaları temizlediğini, içerdiği proteinler sayesinde akneye neden olan bakterileri öldürüp, gözenekleri sıkılaştırdığı biliniyor.

MİDYO  Makyaj yaparken bu hatalara dikkat! İşte en çok yapılan makyaj hataları

Aynı zamanda keçi sütü sabunu, cilt hastalıklarını iyileştirmede, ilaçla tedavinin yanı sıra önemli bir yardımcı konumunda. Keçi sütünün PH seviyesi ve A vitamini bakımından zengin oluşu hasar görmüş ciltleri onarmada iyi iş çıkarıyor. Doğal nemlendirici vazifesi görüp, cildi rahatlatması ve antiseptik özelliği olduğundan böcek sokmalarına karşı da kullanıldığı biliniyor.

 

Peki keçi sütü sabunun nasıl bir faydası var

  1. Ciltteki gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayarak genç bir görünüm kazandırır.
  2. Kuru cildi nemlendirir.
  3. Egzama ve mantar rahatsızlığına karşı iyi gelir.
  4. Siyah nokta ve sivilcelere neden olan bakterileri öldürür.
  5. Cildi ölü derilerden temizler.
  6. Doğal peeling etkisi oluşturur.
   Keçi sütü sabunu

   Keçi sütü sabunu

  7. Alerji riski düşük olduğundan alkol, petrol gibi katkı maddeleri içermez ve bu nedenle de ciltte alerji ve tahriş oluşma riski oldukça azdır.
  8. Cildi onarır: Cildi onarmada etkili rol oynayan keçi sütü sabunu A vitamini bakımından da zengindir.
  9. Cilt kanserini önler: Keçi sütü özlü doğal sabunların içerdiği selenyum cilt kanserini önleyici niteliktedir.
  10. Bakterilere karşı korur: Keçi sütünün pH seviyesi cildimizle benzerlik gösteriyor ve bu özelliği sebebiyle cildimizi kimyasal maddeler ve bakterilere karşı koruyor.

İZLEYİN: EVDE KEÇİ SÜTLÜ SABUN YAPIMI

Keçi sütü ekşi sözlükte yer almış ve işte kullanıcılardan gelen yorumlar

 • İndirimde görüp denemek için aldıktan sonra hayran kaldığım, önceleri sadece el ve yüz için kullanırken artık hem şampuan hem duş jeli niyetine de kullandığım güzel nemlendiren, muhteşem kokan sabun.
 • Düzenli olarak kullanılırsa ciltteki siyah nokta ve sivilce oluşumunu azaltır.
 • Deneme amaçlı almıştım. kokusu fena değil göz yakmıyor. cildi cidden yumuşacık yapıyor. bir daha pahalı market ürünleri almam.
 • Sabun gibi kurutmayıp nemlendiren, düzenli olarak kullanıldığında sivilce ve siyah noktaları azaltan sabun.
 • Şampuan ve duş jeli tüketimini bitirerek keçi sütü sabunu ile banyomu yapıyorum. cildi tahriş etmiyor, kokusu çok güzel olmasa da rahatsız da etmeyen sağlıklı sabun türü.
 • Yeni kullanmaya başladığım ürün. normal yüz yıkamada ve iki günde bir yüzüme yaptığım maske sonrası kullanıyorum, çok belirgin ve ağır kokusu yok. yüzde yumuşak etki bırakıp diğer sabunlar gibi cildi tahriş etmiyor.
 • Yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir kozmetik ürün. cildi nemlendirdiği ve peeling etkisi olduğu iddia ediliyor. siyah nokta giderilmesinde, kaşıntılı ve allerjik durumlarda hatta sedef hastalığında öneriliyor. ibrahim saraçoğlu’nun da kendi marka ismi altında ürettiği bir ürün olması acaba yeni bir şarlatanlık vakasıyla mı karşı karşıyayız şüphesi yaratmıyor değil. önümüzdeki günlerde göreceğiz artık.
 • Dün şans eseri deneme fısatı bulup, inanılmaz etkisi olduğunu düşündüğüm sabundur…aşırı bir cilt problemim olmasa da cildimde beni rahatsız eden hafif akne izleri vardı ,yıkandıktan sonra yüzümü bu sabunla temizledim..sabah kalktığımda cildimde bir yumuşama ve akne izlerinde gözle görülür bir azalma olduğunu gördüm. daha sonra internetten yaptığım araştırmalar sonucunda, keçi sütü sabununun akne tedavisinde kullanıldığını öğrendim…o kadar çok para döktüm ki cildime doğru kremi bulmak için..hiçbiri bu keçi sabunu kadar etkili olmadı.
MİDYO  Allık seçimi için tüyolar! Cilt tipiniz ve ten rengininize göre allık seçimi nasıl yapılır?
İlgili Makaleler
Beyaz saçları dert etmeyin. Bıttım sabunu ile beyaz saçlara elveda

Şampuanların tahtı sallanıyor mu? Tüketiciler bilinçlendikçe, tüketim alışkanlıkları da değişiyor. Televizyon ekranlarında sürekli reklamları yapılan şampuanlara elveda diyen bir kesim OKU

Bronz tenliler için makyaj tüyoları

Bronz tene nasıl makyaj yapılır? Yıllardır süregelen kadınların 'kahverengi ve buğday ten merakı' son zamanlar da bronz tene çevirilmiş bulunuyor. OKU

Zayıf ve ince gösteren giyim tüyoları

Her kadın için kendisini zayıf gösterecek giyim tüyoları çok önemlidir. Arzu edilen kiloda olunmasa dahi nasıl giyinilmesi gerektiği bilinirse, olunduğundan OKU

Sedef hastalığının çaresini buldu, Araplar dükkana akın etti. 9 bitkiyle doğal krem yaptı, sedef hastalığını anında bitirdi

Sedef hastalığıyla ilgili çok önemli bir haber geldi. Bir aktar, 9 bitkiyi karıştırıp bir krem hazırladı ve bunu sedef hastalarına OKU