Gelen son zamlar sonrasında ayçiçek yağlarının fiyatları son bir yılda rekor düzeyde artış gösterdi. 5 litrelik ayçiçek yağlarının fiyatları 160 liraya kadar çıktı. Sıvı yağın bir litrelik fiyatı ise ortalama 30 liradan satılmaya başlandı. Ancak son günlerde bazı marketler indirim yapılınca, hükümet de harekete geçti. Vatandaşa ayçiçek yağı müjdesi geldi. Piyasada ortalama en düşük 130 liradan satılan ayçiçek yağları 92 liradan satılmaya başlandı ve yaklaşık yüzde 30 indirimle başka marketlerde de satılmaya başlandı.

Üreticiden tüketiciye aracısız satış yapan Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) ait marketlerde 92.5 TL’ye satışı yapılan ayçiçek yağı, kamuoyunun talebi üzerine Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde de satılmaya başlandı.

Piyasada 130 TL bandında satılan 5 litrelik sıvı ayçiçek yağı, TMO ürün satış noktalarında 92.5 TL’den satışa sunulmuştu. Daha yaygın şube ağına sahip ve yine bir kamu teşebbüsü olan Tarım Kredi marketlerinde ise fiyatlar TMO’dan bir miktar yüksekte bulunuyordu.

MİDYO  Faizsiz kredi almanın şartları neler? Faizsiz kredi nasıl çekilir?

En yaygın zincir marketlerin fiyatları ise TMO’ya göre yüzde 15-20 civarında yüksek. Kamuoyu daha ulaşılabilir şubelere sahip olan Tarım Kredi marketlerinde de fiyatların TMO ile aynı olmasını talep etti.

Bunun üzerine yeni bir adım atılarak talebe karşılık verildi. TMO’da 92.5 TL’ye satılan ayçiçek yağı Samsun’da Tarım Kredi marketlerinde de satılmaya başlandı. Ürüne yoğun talep gösteren vatandaşlar, uygulamadan memnun olduklarını dile getirdi.

AYÇİÇEK YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Ayçiçek yağının sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:

  1. Ayçiçek yağı antioksidanlar açısından zengindir ve ayrıca bakteri ve virüslerin vücuda girmesini zorlaştıran hücre zarı bariyerlerini güçlendirir. Vücudun enfeksiyonları savunma yeteneğini arttırır . Ayçiçek yağı ayrıca sağlıklı işleyiş için gerekli dokuların ve çeşitli enzimlerin inşasında ve onarımında yardımcı olan protein içerir.
  2. Sağlıklı bir yemeklik yağ, tekli doymamış yağlar (MUFA) bakımından zengin olan bir yağdır. Ayçiçek yağı son derece hafiftir, sindirimi kolaydır ve sindirim sisteminizde daha iyi emilir. Ayçiçek yağı ayrıca kabızlığı önlemeye yardımcı olabilecek hafif müshil özelliklere sahiptir.
  3. Ayçiçek yağı ayrıca kolesterol seviyelerini düşürür. Ayrıca HDL (iyi kolesterol) seviyelerini arttırır, böylece kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.
  4. Ayçiçek yağı, dokuların yapımı ve onarımı ve hormon ve enzimlerin üretimi için hayati önem taşıyan proteinler içerir. Bir insan vücudu yüksek miktarda protein gerektirir. Vücut protein depolamadığı için tüketilmeleri gerekir ve ayçiçek yağı bu gereksinimi karşılar.
  5. Ayçiçek yağı, plakla ilişkili diş eti iltihabını azaltır. Ayrıca insanlarda enfeksiyonların en yaygın nedeni olan C. albicans’a karşı antibakteriyel aktivite gösterir.
  6. Ayçiçek yağı, cilt sağlığının geliştirilmesine yardımcı olan A Vitamini ve E Vitamini bakımından zengindir. Bu vitaminler antioksidan görevi görür. Hasar görmüş cilt hücrelerinin yenilenmesine ve akneye neden olan bakterileri ortadan kaldırırlar. Ayçiçek yağı aynı zamanda doğal bir nemlendirici görevi görür ve kuru, hassas cildin tedavisinde yardımcı olur.
  7. Ayçiçek yağı çoğu NSAID’nin (steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar) neden olduğu mide hasarını önleyebilir.
MİDYO  SGK'dan müjde! Nasıl 6 yıl erken emekli olabilirsiniz?
İlgili Makaleler
180 liralık ayçiçek yağında yüzde yüz indirim yaptılar, kapanın elinde kaldı. 5 litrelik ayçiçek yağı 90 liraya düştü

18o liraya satılan 5 litrelik ayçiçek yağını yüzde yüz indirimle 92 liraya çektiler, Türkiye'nin her yerinde uzun kuyruklar oluştu. 5 OKU

Kolay yoldan para kazanmak isteyenler dikkat! En hızlı para kazanma yolları

Son zamanlarda raflarda artan fiyatlardan dolayı her kesim ekonomik anlamda zorluk çekmeye başladı. Maddi anlamda yaşanan bu zorlu günler insanların OKU

Arabanıza reklam alarak para kazanma yolları

Para kazanmak için elde olan imkanların doğru şekilde değerlendirilmesi gerekir. İmkanlar doğru bir şekilde değerlendirildiği zamanlarda; iş yeri olmadan, üstün OKU

EYT’de bunu yapanlar pişman olacak! İşte EYT’liler için gelen kötü haber

Kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl boyunca sigortalı çalışma hayatına devam eden ve 5000 prim günüyle emeklilik hakları veriliyor. Yüz binlerce OKU