Kan basıncı yani tansiyon kontrol edilmediğinde, kalp hastalığı ve felç gibi komplikasyonlara yol açabilir. Yüksek tansiyona (hipertansiyon) karşı ilk savunma diyetinizdir. Kan basıncına uygun bir beslenme, ilaçların neden olduğu yan etkiler olmadan kan basıncınızı sağlıklı bir aralıkta tutmanıza yardımcı olabilir. Kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilecek belirli yiyeceklere ek olarak, bazı içecekler de yardımcı oluyor. Kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilecek 7 farklı içecek türünü inceliyoruz.

Domates suyu

Giderek artan kanıtlar, günde bir bardak domates suyu içmenin kalp sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir. 2019’da yapılan bir çalışmada Japon araştırmacılar, kalp hastalığı için risk faktörleri olan katılımcılar arasında günde ortalama bir bardak domates suyu içmenin etkilerini değerlendirdiler. Domates suyunun hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını ve LDL kolesterolü iyileştirdiği sonucuna vardılar. Diğer çalışmalar, evre 1 hipertansiyonu olan kişiler ve hamile kadınlar arasında benzer sonuçlar bildirmiştir. Kan basıncını ters yönde etkileyebilecek gereksiz sodyumdan kaçınmak için, tuzsuz domates suyu tükettiğinizden emin olmalısınız. Hazır domates suları yerine taze tüketmek her zaman daha iyi bir seçim olacaktır.

Domates

Domates

Pancar suyu

Bu koyu renkli, düşük kalorili sebzeler sadece sağlığı geliştiren birçok vitamin, mineral ve bitki bileşiği içermekle kalmaz, aynı zamanda tansiyonu düşürmeye de yardımcı oluyor. 2016’da yapılan rastgele bir pilot çalışma, hem çiğ hem de pişmiş pancar suyunun kan basıncını iyileştirdiğini buldu. Bununla birlikte, çiğ pancar suyunun kan basıncı üzerinde daha büyük bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Pancar, kan basıncını düşürücü etkilere sahip olduğu bilinen bir bileşik olan diyet nitratları bakımından zengindir. 2017 tarihli bir incelemede bu faydaların tek başına nitratların etkilerinden daha büyük olduğunu bulunmuştur. Kesilmiş ve doğranmış 1 büyük pancar, 1 elma ve ½ limonu blenderda tüm malzemeler birleşinceye kadar karıştırın ve süzüp servis edin.

Pancar

Pancar

Nar suyu

MİDYO  Şekerlemelerdeki tehlike yıllar sonra ortaya çıktı. Jelibon değil, araba cilası yiyoruz

Folat ve C vitamini gibi besinler açısından zengin olan narlar, aynı zamanda güçlü anti-inflamatuar etkilere de sahiptir. Bu sebeple nar suyunun kalp-sağlıklı beslenmeye katkıda bulunması şaşırtıcı değil. Yapılan araştırmalar nar suyu tüketmenin hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Sistolik kan basıncı üzerindeki etkiler, katılımcıların nar suyunu ne kadar süreyle ve ne kadar tükettiğinden bağımsız olduğundan araştırmacılar, diyastolik kan basıncını düşürmek için en az 240 mililitre doz öneriyorlar. Beslenmenize nar suyu eklemeye karar verirseniz, şeker eklenmemiş yüzde 100 meyve suyu olduğundan emin olun.

Nar

Nar

Çay

Kan basıncı söz konusu olduğunda, tüm çayların vücuda etkisinin birbirinden farklı olduğunu belirtmeliyiz. Siyah ve yeşil çay tüketiminin kan basıncı üzerindeki etkilerini karşılaştırıldığında her iki tür çayın da uzun süreli tüketimin hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürdüğü gözlemlenmiş ancak yeşil çayın etkisinin çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Kahve

Kahvenin tansiyon üzerindeki etkisi, bilim camiasında uzun süredir devam eden bir tartışma kaynağı. Kafein, kan basıncında geçici bir artış yaratıyor gibi görünüyor. Ancak bu etki, uzun süredir kahve içenlerde daha az etki yaratıyor. Geçmişte yapılan bazı araştırmalar, uzun süreli kahve tüketiminin hipertansiyon riski ile ilişkili olduğunu ileri sürüyor. Ancak orta düzeyde kahve tüketmenin hem sağlık hem de yüksek tansiyonu olanlar için fayda sağladığı belirtiliyor. Ancak beslenme rutininizde kahve alışkanlığınız yok ise başlamamanız daha iyi bir seçim olacaktır.

Kahve

Kahve

Başka ne yardımcı olabilir?

  • Beslenmenize hipertansiyon düşürücü içecekler eklemenin yanı sıra, kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olmak için aşağıdakileri deneyebilirsiniz:
  • Hareket edin. Fiziksel aktiviteyi günlük rutininize dahil etmek, kan basıncını düşürmede bazı ilaçlar kadar etkili olabilir. Düzenli spor yapmak vücudunuzda kan akışını hızlandırıp hormonlarınızı harekete geçirirken aynı zamanda kalp sağlığı için de oldukça faydalı.
  • Fazla kilolarınızdan kurtulun. Aşırı kiloluysanız veya obezseniz, kalbinizin vücudunuza kan pompalamak için daha fazla çalışması gerekir. Sadece birkaç kilo vermek bile tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olabilir.
  • DASH diyeti hakkında bilgi alın. Hipertansiyonu önlemek ve tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış DASH diyeti, meyve ve sebzeler, tam tahıllar ve yağsız proteinler gibi işlenmemiş yiyecekleri vurgulamaktadır. Bu diyet ve diğer beslenme diyetleri hakkında bilgi almak için “50 Yaş Üstü Kadınlar İçin En İyi 5 Diyet” konusuna göz atabilirsiniz.
  • Sigarayı bırakın. İçtiğiniz her sigara, tansiyonunuzda kısa süreli bir artışı tetikler. Uzun vadede tütün kullanımı arterlerinizi sertleştirebilir ve bu da yüksek tansiyona yol açabilir.
  • Stresi sınırlayın. Kronik stres, yüksek tansiyona davetiye çıkarıyor. Mümkün olduğunda stres faktörlerinden kaçının ve stresi yönetmek için sağlıklı yollar bulmaya çalışın. Tüm stres kaynakları ortadan kaldırılamasa da rahatlama için zaman ayırmak zihninizi sakinleştirmeye ve kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilir. Bunun için “Daha İyi Bir Uyku İçin 3 Farklı Meditasyon” yazısını okuyabilirsiniz.
MİDYO  Her gün limonlu su içersek ne olur? Limonlu su içmenin faydaları!

 

İlgili Makaleler
Çocuklarda el ayak terlemesi

Bazı çocuklarda özellikle geceleri, başlarını yastığa koyar koymaz, dakikalar içerisinde terleme oluşabilmektedir ve bu durum çocuklarda el ayak terlemesi açıklamasıyla, OKU

Çocuklarda depresyon belirtileri ve baş etme yolları

Çocuklarda depresyon belirtileri ve baş etme yolları birçok aile tarafından merak konusudur. Çocuklarda depresyon hastalığı sık görülen bir hastalıktır. Depresyon OKU

Organ bağışı nedir? Nasıl yapılır?

Bazı durumlarda vücutta gelişen olumsuzlardan dolayı organ kayıpları meydana gelebilir bu durumda organ bağışı ve organ bağışı nedir ve nasıl OKU

Bebeklerde pamukçuk belirtileri nelerdir? Nasıl geçer?

Pamukçuk genellikle bebeklerde meydana gelir ve bebeklerde pamukçuk nasıl geçer? konusu oldukça önemli bir konudur. Pamukçuk hastalığı bazı durumlarda yetişkinlerde OKU