Çoğu insan dolgun ve güzel dudaklara sahip olmak ister. Fakat istenmeyen durumlardan olan çatlak ve bakımsız kalan dudaklar da mevcuttur. Bir sorun olan dudak çatlaması nedir? Dudak çatlaması neden olur? Dudak çatlaması belirtileri nelerdir? Dudak çatlamasının tedavisi nedir? Yazımızın devamında bu soruların yanıtları yer alıyor.

Dudak Çatlaması Nedir?

Dudak çatlaması denildiğinde özellikle kış ayları akıllara gelir. Kışın daha çok meydana gelen dudak çatlaması vermiş olduğu acı ve kötü görüntüsü sebebiyle büyük bir sorun oluşturur. Dudak çatlaması dudak derisinde ki yara ya da bozulmalara verilen isimdir. Narin bir yapıya sahip olan dudak derisi, kuru ya da soğuk havalarda daha kolay kurur ve çatlar.

Dudak çatlaması uzun süreli olduğunda ağrıya neden olabiliyor. Bunun yanında kanama ya da yanma gibi şikayetler de görülebilir. Dudak çatlamasının en yaygın sebebi iltihaplanma olarak görülüyor. Bu durumda evde yapılacak ufak müdahaleler dudak çatlağının iyileşmesini hızlandırabilir. Fakat yine de uzmanına görünmek en doğru seçenektir.

İzleyin: Dudak Çatlaması Nasıl Geçer | Evde Doğal Yöntemler | Güzellik – Bakım

Dudak Çatlamasına Neden Olan Unsurlar Nelerdir?

Dudak çatlaması her mevsim görülebilse de en çok kış ayında meydana geliyor. Özellikle dudak kuruluğuna çözüm bulunmaz ise dudak çatlamasına yol açabilir.

Bu durumda;

  • Soğuk havalar,
  • Dudak kuruması,
  • Dudakların sıkça yalanması, emilmesi ya da ısırılmış,
  • Ağızdan nefes alma alışkanlığı,
  • Su tüketimin yetersiz kalması,
  • Fazla güneşe maruz kalma,
  • Alerjiler,
  • Bazı ilaçların yan etkileri,
  • Bazı vitamin ya da minerallerin eksikliği,
  • Dudak yaraları, dudak çatlamasına neden olabiliyor.
MİDYO  Her kadının mutlaka bilmesi gereken güzellik tüyoları

Video: Dudak Çatlaklarını Sonunda Yendim!

Dudak Çatlaması Kimlerde Görülür?

Dudak çatlamasının görüldüğü belli bir yaş grubu ya da cinsiyet yoktur. Her yaştan her cinsiyetten kişide dudak çatlaması görülebilir.

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Öncelikle dudakları korumak dudak çatlaması tedavisinde oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Sıvı alımını arttırmak, dudakları nemlendirmek, dudaklara aleo vera jeli kullanmak, dudakları soğuk ya da kuru havaya maruz bırakmamak, dudakları aşırı güneşten korumak, dudaklara doğal peelingler uygulamak dudak çatlamasının tedavi yöntemleri arasında sayılabilir.

İlgili Makaleler
Allık seçimi için tüyolar! Cilt tipiniz ve ten rengininize göre allık seçimi nasıl yapılır?

Allık seçimi sırasında daha çok kadınlar sıradan bir rengi kullanarak doğru renkleri genel anlamda göz ardı edebilirler. Fakat geri kalan OKU

Pürüzsüz saçlar için etkili yöntemler

Saçlar dış görünüşümüzdeki en önemli parçamızdır, pürüzsüz saçlar için etkili yöntemler kullanılarak dış görünüşünüze daha güzel bir hava katabilirsiniz. Güzel ve sağlıklı OKU

Evde kusursuz cilt ve göz makyajı yapmanın püf noktaları

Birçok kadın makyaj yapmayı çok sever ve makyaj yapmanın püf noktaları ile yüzlerini son derecede estetik gösterebilir. Makyaj, birçok kadını OKU

Online diyet nedir? Nasıl yapılıyor? Ücreti ne kadar?

Son dönemde her şeyin uzaktan olanı revaçta. Online diyet, daha çok çeşitli sebeplerden dolayı diyetisyene gitme imkânı bulamayan kişiler tarafından OKU