Birçok insanda özellikle de kış aylarında cilt kuruluğu meydana gelmektedir. Bu kuruluğu gidermek adına pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ile cilt normal durumuna gelerek kuruluk giderilebilmektedir. Herkesin evde kolaylıkla yapabilecekleri bu yöntemler sayesinde özellikle de kış aylarında ciltler kurumaktan ve çatlamaktan kurtulabilir. Özellikle dizler, dirsekler ve topuklar gibi kurumaya ve çatlamaya son derecede meyilli olan bölgeler bu yöntemler ile daha nemli ve yağlı bir hale getirilebilmektedir. Böylelikle de bu basit yöntemler ile cilt kuruluğu giderilebilir.

Cilt Kuruluğu Sebepleri Nelerdir?

Özellikle de kış aylarında sıklıkla meydana gelen cilt kuruluğu sebepleri incelendiği zaman farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir. Soğuk, toz, kir, sık yıkama ve kullanılan deterjanlar gibi sebepler ciltte kuruluğa sebep olabilmektedir. Bazen kıyafetlerin yıkandığı deterjanlar bile ciltte tahriş, kızarıklık ve kuruluğa sebep olabilmektedir. Cilt kuruluğunu önlemek adına tüm bu sebeplere karşı son derecede dikkatli olmak gerekmektedir. Ciltte meydana gelen kuruluk hissi son derecede rahatsız edici bir durum olmaktadır. Özellikle de diz, dirsek ve topuk gibi bölgelerde kuruluk sebebiyle zaman içerisinde çatlama ve nasır gibi problemler de meydana gelebilmektedir. Bu sebepten dolayı da cildin iyi bir şekilde nemlendirilmesi ve kuruluğun giderilmesi gerekmektedir. Aksi halde kuruluğa sebep veren nedenler zaman içerisinde kuruluğun nasır ve çatlak gibi problemlere de yol açmasına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda kuru ciltlerde bacak ve kol gibi bölgelerde çatlaklar da kuruluk sebebiyle sıklıkla meydana gelmektedir.

MİDYO  Kadınlar için saç bakımı rutini nasıl olmalı?

İzleyin: Kuru Cilt Bakımının 4 Altın Kuralı

Cilt Kuruluğu Giderme Yöntemleri Nelerdir?

Belirli sebeplerden dolayı meydana gelen cilt kuruluğu yine belirli yöntemler ile giderilebilmektedir. Cilt kuruluğu giderme yöntemleri herkes tarafından son derecede kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Böylelikle de cilt kuruluğu giderilerek ortaya çıkarabileceği olumsuz durumlar da ortadan kaldırılabilmektedir. Cilt kuruluğu gidermek için vücudun farklı bölgelerine özel olarak farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Diz, dirsek ve ayak gibi bölgelerde meydana gelen kuruluğu gidermek adına cildin iyi bir şekilde nemlendirilmesi gerekir. Özellikle de geceleri uyumadan önce bu bölgelerin nemlendirilmesi cildin kuruluğunun giderilmesini sağlamaktadır. Geceleri uyumadan önce ayakların ılık su ile yıkanıp kurulanması ardından bu bölgelere vazelin sürülebilir. Ardından da üzerine çorap giyilmesi ayakların sabaha kadar nemi içerisine hapsetmesi ve son derecede yumuşak bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Gün içerisinde sürekli olarak yıkanan eller de zaman içerisinde yıpranıp kurumaktadır. Ellerde meydana gelen cilt kuruluğu giderilmesi için de iyi bir nemlendirici takviyesine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu noktada kurumuş ellerin nemlendirilmesi için su bazlı nemlendiriciler yerine daha yoğun kıvamlı ve yağlı nemlendiricilerin tercih edilmesi gerekmektedir. Ne kadar yoğun kıvamlı ve yağlı bir nemlendirici tercih edilirse ellerde meydana gelen kuruluk o kadar hızlı bir şekilde giderilmektedir.

Özellikle de kuru cilt tipine sahip olan kişilerin vücutlarında çatlak oluşumunu gidermek adına ciltlerini iyi bir şekilde nemlendirmeleri gerekmektedir. Çünkü çatlarlar genel olarak kuru cilt tipine sahip olan kişilerde daha sık bir şekilde görülmektedir. Özellikle de bu kişilerin ciltlerini iyi bir şekilde nemlendirdiklerine emin olmaları gerekmektedir. Duştan çıkıldığı zaman nemli olan cilde nemlendirici, vücut losyonları ya da vücut yağının kullanılması cildin kuruluğunu gidermeyi sağlamaktadır. Bu işlemin özellikle de ılık bir duş ardından gözenekler açıkken uygulanması cildin daha hızlı bir şekilde nemlenerek yumuşaması ve kuruluğun giderilmesini sağlamaktadır. Böylelikle de cilt istediği gibi neme kavuşarak son derecede kusursuz bir hal de almaktadır.

MİDYO  Doğal malzemeler ile evde nasıl saç boyanır?
İlgili Makaleler
Sudocrem nedir? Faydaları nelerdir?

Sudocrem faydaları günümüzde oldukça yaygın bir şekilde duyulmaktadır ve herkes bu kremi merak etmektedir. Eski zamanlar içerisinde bebeklerde kullanılan bu OKU

Kadınların her daim güzel görünme sırları nedir?

Sanki hiç emek harcamamış hiçbir özel şey yapmamışçasına bazı kadınların her daim güzel görünme sırları nedir? Tüm doğal halleri ile OKU

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyette ne yenir?

Ketojenik diyet doktorların hastalarına epilepsi ataklarını önlemek ve tip 2 diyabeti kontrol etmek için önerdiği bir yöntem. Son yıllarda bu OKU

Kot pantolon ile yapılabilecek kombinler

Bir zamanlar trend olarak kabul edilen kot pantolonlar artık klasik bir stile ve gardırop elyafına dönüştü. Görev dışı günler için hızlı, OKU