Yeni annelerin ve anne adaylarının kesinlikle yeni doğan bebek bakımı konusunda yeterince bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Yeni doğan bebeklerin ciltleri ve bedenleri son derecede hassastır. Bu nedenle de bakımlarında son derecede dikkatli davranılması gerekmektedir. Beslenmesi uykusu, bez değiştirmesi, gaz çıkarması ve en önemlisi de banyosu gibi konularda yeterince bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu noktada daha önceden yeni doğan bebek bakımı konusunda tecrübesi olan birisinden yardım almak kesinlikle son derecede önemli bir durumdur. Özellikle de yeni doğan bebeklere banyo yaptırılırken gerek gözleri gerekse de başları için yıkama esnasında son derecede dikkatli davranılması gerekmektedir.

Yeni doğan bebek banyosu yaptırılırken kesinlikle vücudu için kullanılacak olan ürünlerden bebeğin tutuluş şekline ve suyun sıcaklığına kadar pek çok detayın oldukça dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir.  Aksi halde bebek için istenmeyen durumlar meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumun olmaması adına bebeklerin yıkanması esnasında gerekli tüm detaylara dikkat etmek gerekmektedir. Suyun sıcaklığından bebeğin tutuşuna kadar dikkat edilerek yeni doğan bebeklerin en sorunsuz biçimde yıkanması gerçekleştirilmektedir. Böylelikle de hiçbir sorun olmadan bebeklerin yıkanma işlemleri gerçekleştirilmektedir.

İzleyin: Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

Yeni Doğan Bebeklerin Banyosunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son derecede hassas olan yeni doğan bebeklerin banyosu yaptırılırken son derecede dikkatli olunması gerekmektedir. Bebeklerin banyosunun yaptırılmasında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi suyun sıcaklığı olmaktadır. Suyun sıcaklığının kesinlikle iyi bir şekilde ayarlanması gerekir. Bu nedenle de yeni doğan bebekler banyoya alınmadan önce gerekli bütün hazırlıkların yapılması gerekmektedir. İlk olarak bir kova içerisinde suyun ayarlanması gerekir. Hazırlanan bu suyun sıcak veya soğuk olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Suyun sıcaklığının kontrolü yapılırken dirsek ucu kullanılabilir. Böylelikle de vücudun hassas olan bölgelerinden birisi olan dirsekler ile suyun sıcaklığı kontrol edilebilmektedir.

MİDYO  Altın süt: Anne sütünün bebek üzerindeki mucize yaratan faydaları

Bebeklerin banyosu yaptırılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisinin de şampuan tercihi olmaktadır. Yeni doğan bebeklerin cildi son derecede hassastır. Bu sebepten dolayı da lif ya da kese gibi eşyaların kesinlikle sürülmemesi gerekmektedir. Yalnızca bebek şampuanı ile banyonun tamamlanması gerekir. Hem saçlarının hem de tüm vücudunun yıkanması için göz yakmayan ve tamamen doğal içerikli olan bebeklere özel şampuanların tercih edilmesi gerekmektedir. Böylelikle de yeni doğan bebeklere banyo yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli adımın tamamlanmış olması sağlanır.

Banyo esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de bebeklerin nasıl tutulduğudur. Kesinlikle sağlam ancak incitmeden tutulmaları gerekir. Özellikle de şampuan ve suyun birleşmesiyle bebeklerin cildi son derecede kaygan olacaktır. Bu nedenle de özellikle tek kişi yıkayacaksa elde tutmak yerine fileli bebek küvetlerini kullanmak bebeklerin tutuluşunda son derecede büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Böylelikle de hiçbir sorun yaşanmadan banyo işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Yeni doğan banyosu yaptırılırken dikkat edilmesi gereken en önemli kısımlardan bir tanesi de bebeklerin baş kısımlarının yıkanmasıdır. Kafatasının üst kısmı bebeklerde kemikleşmemiştir. Özellikle de yeni doğan bebeklerde yalnızca kıkırdak olmaktadır. Bu nedenle de beynin bulunduğu başın tepe kısmı yıkanırken oldukça hassas ve dikkatli davranılması gerekir. Eğer mümkünse bu kısımlar yıkanırken neredeyse hiç el sürmemek gerekir. Yalnızca su ve şampuan ile hafif bir şekilde yıkanması yeni doğan bebekler için en ideal yıkanma işlemi olmaktadır. Bebeklerin banyosunun yıkanmasının ardından ciltlerine bebek yağı ve pişik kremi sürmek de en önemli adımdır. Tüm bu adımlara dikkat edilmesi durumunda banyo işlemi sıkıntısız şekilde tamamlanmaktadır.

MİDYO  Bebek masajı nedir? Bebek masajının faydaları
İlgili Makaleler
Yeni doğan bebek bakımı

Yeni doğum yapan hanımlar ve baba olma duygusunu ilk defa tadan erkekler yeni doğan bebek bakımı konusunda hem biraz tecrübesiz OKU

Çocuklarla iletişim nasıl kurulmalıdır?

Kaliteli bir çocuk yetiştirmek için çocuklarla iletişim nasıl olmalıdır? Çocuklarınızla en doğru iletişimi kurmanız için öncelikle sizin anne veya baba OKU

Bebeklerde çilek alerjisi neden olur? Belirtileri nelerdir?

Çilek alerjisi bağışıklık sistemi ile ilişkilidir. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen belirtiler ile aynıdır.  ''Bebeklerde çilek alerjisi belirtileri nelerdir?'' başlıklı yazımızda OKU

Bebeklerde gece beslenmesi nasıl olmalı? Kaç saat aralıklarla yapılmalı?

Anneler ve anne adayları başta olmak üzere, bebeklerde gece beslenmesi nasıl olmalıdır? Konusu üzerine sıklıkla araştırma yapılır. Bebeklik dönemi, sıfır OKU