Gelenek ve görenekler, insanların hayatları ve toplumların yaşayışları özelinde yoğrulmuş etkinliklerdir. Kültür olgusu ise esasen gelenek ve görenek adı verilen faaliyetler doğrultusunda oluşur. Bu anlamda bir toplumun  gelenek ve göreneklerinin nitelikleri ve aslında hepsinden öte var olması oldukça önemlidir. İnsanların hayat tarzlarını yansıtan bu gelenek ve görenekler, her toplumda farklılık gösteriyor. Bu farklılık ise toplumların özelliklerini gösteriyor.

Bazı toplumlarda oldukça ilginç ve farklı gelenek ve görenekler bulunuyor. Bunlar, pek çok insanı hayrete düşürebiliyor. Her toplumda aslında bu tarz gelenek ve görenek bulunuyor. Biz de sizlere bu yazımızda sizleri hayrete düşürebilecek gelenek ve göreneklerden bahsedeceğiz.

İzleyin: Dünyadaki En İlginç 25 Gelenek ♛

Dünyanın En Enteresan 8 Gelenek ve Göreneği

  1. Kuzey Kutbu: Kuzey Kutbu’nda uygulanmak olan bir geleneğe göre Eskimolar, yaşlandıkları zaman yakınları tarafından gömülmeyi diliyor. Bu karar sanki intihar gibi görülüyor. Fakat aslında iş görmediğini düşünen yaşlılar bu tarz bir istekte bulunuyor. İşin ilginç tarafı, işe yaramadıklarını düşünen bu bireyler, yakınlar tarafından canlı canlı gömülüyor. İntihar gibi düşünülmesi de buradan geliyor.
  2. Moritanya: Pek çok insanın şaşırmasına neden olacak bir gelenek daha. Moritanya’daki bir geleneğe göre, evlenmek isteyen kızların kilosu 60-100 kilogram civarında olmalı. Bu geleneğe göre evlenmek isteyen kız, eğer istenilen kiloda değilse ilk önce o kiloya ulaşmalı daha sonra evlenmeli.
  3. Kosova: Kosova’daki geleneğe göre, evlenecek olan kızın yüzü, düğün gecesi beyaz bir şekilde boyanıyor. Boyanan yüzün üzerinde farklı desenler çiziliyor. Bu işlem biraz uzun sürüyor fakat yine de gelinler bu yöntemi kabul ediyor. Çünkü inanışa göre bu boyama işlemi evliliğe şans getiriyor ve onu kötülüklerden uzaklaştırıyor.
  4. Hindistan: Çok ilginç bir gelenek daha! Hindistan’daki geleneğe göre gündelikçiliğe giden kadınlar, o evin genç ve bekâr erkeklerin seksüel ihtiyaçlarını da gidermek durumunda. Ayrıca evlilik esnasında uygulanan ilginç bir geleneğe daha sahip Hindistan. Bu geleneğe göre evliliğin olacağı gün, gelinin ailesi damat adayının ayakkabılarını saklamak durumunda. Damadın ailesi ise kız tarafına engel olmaya çalışır.
  5. İskoçya: İskoçya’daki bu gelenek, oldukça tuhaf. İskoçya’da bulunan bu geleneğe göre evlilikten bir gün önce gelin çamur ile kirletiliyor. Ardından bu halde iken gelin tüm şehirde gezdiriliyor. Düğün günü ise gelin, aile büyüklerine ayaklarını yıkatıyor.
  6. Pakistan: Pakistan’da yer alan ilginç geleneğe göre damat adayı, gelinin ailesi tarafından en ağır hakaret ve küfürlere maruz kalıyor. Bu geleneğin amacı, damadın en zor şartlarda bile sakinliğini koruyup korumamasına yönelik. Aynı zamanda damadın sabrını da ölçüyor.
  7. Tayvan: Tayvan da oldukça enteresan bir geleneğe sahip. Unutmadan söyleyelim ki bu gelenek birçok insanın oldukça şaşırmasına neden olacak. Buna göre gelin eğer bakire ise damadın akrabalarından biri ile ilk kez ilişkiye giriyor. Bu gelenek, ilişkinin oldukça sıkıcı olduğu düşünüldüğü için uygulanıyor.
  8. Tazmanya: Tazmanya’da uygulanan geleneğe göre kocaları ölmüş kadınlar, kocalarının cinsel organlarını boyunlarına takıyorlar. Tazmanya’daki kadınlar, bu gelenekten gurur duyuyor. Bu gelenek pek çok insanın şaşırmasına neden olabilir.
MİDYO  Kuyumcuda dolar bozdururken dikkat! Kuyumcular dolar bozar mı?

Bu gelenek ve göreneklerden bazıları Türk toplumuna oldukça ters. Bir kısmı da insanların çok fazla şaşıracağı gelenekler. Tabi her gelenek ve görenek günümüz dünyasında toplumun tamamı tarafından uygulanmıyor. Çünkü gelenek ve göreneklerin yapısında zamana uygun bir şekilde değişme özelliği bulunuyor. Buna göre uygun bulunmayan gelenek ve görenekler, zamana uygun bir şekilde değişiyor.

İlgili Makaleler
Eşiniz sizden neleri gizliyor? Bu haberde her şey gün yüzüne çıkacak!

İkili ilişkiler oldukça önemlidir. İkili ilişkilerde ve bu ilişkiler evlilik ile taçlanmış ise bazı hususlar ön plana çıkar. Bu konudaki OKU

Rüyada uçmak nasıl tabir edilir?

Rüyada uçtuğunu görmek, rüyada uçmak, genellikle özgürlük duygusuyla ilgilidir. İnsanın kendisini uçarken rüyasında görmesi, bazen de normal hayatta bazı şeylerin OKU

Eşsiz öneriler… Başarılı olmak isteyenler, mutlaka bunları uygulamalı!

Başarı göreceli bir kavram gibi gözükse de, genel anlamda herkes için ortak niteliklere sahip de bir alt yapısı vardır. Başarılı OKU

Sevgilinize yazabileceğiniz en güzel 100 aşk mesajı

Her insanın hayatını güzelleştiren, anlamlandıran biri vardır. Karşılıklı sevmek ve sevilmek güzel bir duygudur. Bu duygu özel günlerde yapılan sürprizlerle OKU