Faaliyetlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ na bağlı olarak sürdüren Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı çok sayıda yardım fonu açıyor ve bu yardımlardan biri olan elektrik yardımı, Devlet Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? sorusunu gündeme getiriyor.

Belli bir gelir düzeyinin altında bulunanlar için devlet yardımı almak, şüphesiz ki sosyal devlet yapısının gerekliliklerinden biri. Gelirleri belli bir düzeyin altında olan kişiler ihtiyaç sahibi olarak adlandırılıyor ve ihtiyaç sahipleri için hazırlanan birçok sosyal yardım programına başvurma hakkına sahip oluyor. İhtiyaç sahipleri, bu yardım programları arasında yer alan elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını arıyor.

Kimler Devlet  Elektrik Yardımından Yararlanabilir?

Hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte biri (2020 yılı için en fazla 701 TL) olanlar elektrik yardımına başvurma hakkına sahip. Yardımdan faydalanmak isteyenlerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kaydolmaları gerekli. Bunun yanında eğer fatura tutarı, belirlenmiş olan yardım miktarından daha yüksek ise farkı hanede yaşayanlar ödemek zorunda kalıyor.

MİDYO  Ada çayının faydasını görmek için nasıl demlenmeli?

Devlet Elektrik Yardımı Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılıyor?

Devlet Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? öğrenmek isteyenler öncelikle başvuru için ne yapmaları gerektiği sorusunun cevabını merak ediyor. Başvuru için ilk önce Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesine bağlı Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne başvurmak gerekiyor. Bunun yanında kaymakamlıklar üzerinden de yaşadığınız bölgede olan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları’na  da başvurmanız mümkün. Ayrıca muhtarlıklardan alacağınız muhtaçlık belgesi, başvurunuzun olumlu sonuçlanması açısından bir hayli önemli.

Başvuru esnasında yanınızda olması gereken bir takım belgeler var;

  • Hanede yaşayan diğer kişilerin ve kendinizin kimlik fotokobisi
  • Güncel bir elektrik faturası ve
  • Başvuru dilekçesi, devlet elektrik yardımı başvurusunda yanınızda olması gereken belgeler.

İzleyin: 106 TL Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? | Başvuru Şartları Neler?

https://www.youtube.com/watch?v=8cSvBJ7iLw8

Devlet Elektrik Yardımı Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Devlet Elektrik Yardımı Miktarı, hanede yaşayan kişi sayısına ve harcanan elektrik miktarına göre belirleniyor. Buna göre;

  • 1 ya da 2 kişi yaşanan hanelerde aylık 75 kWh – 56,33 TL
  • 3 kişi yaşanan hanelerde aylık 100 kWh- 75,11 TL
  • 4 kişi yaşanan hanelerde aylık 125 kWh- 93,88 TL ve
  • 5 kişi ya da daha fazla kişi yaşanan hanelerde aylık 150 kWh- 112,66 TL elektrik yardımı yapılıyor.

Ayrıca kronik hastalığı olan ve hastalığı nedeniyle evde tıbbi cihazlara bağlı olarak yaşayan hastalar, kesintisiz güç kaynağının yanında aylık 200 TL tutarında yardım alıyor.

MİDYO  Karıncalardan doğal yollarla nasıl kurtuluruz?

Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu Nereden Yapılır?

Devlet elektrik yardımı başvurusu Ptt aracılığı ile de  yapılabiliyor. Şimdi başvuruların Ptt üzerinden nasıl yapıldığına bakalım.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ptt Elektrik Başvurusu Nasıl Yapılır? elektrik yardımı başvurusu yapmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan biri. PTT üzerinden devlet elektrik yardımı  başvurusu yapmak için, elektrik faturanız ve  kimliğiniz ile birlikte bir Ptt şubesine uğrayarak başvuru yapmalısınız. Ayrıca daha önceden de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yardım alıyorsanız kolayca elektrik yardımı desteğinden yararlanabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet elektrik yardımı başvurusu için olmasa da elektrik yardımı sorgulama için en doğru adres diyebiliriz. E-devlet üzerinden kolaylıkla elektrik yardımı sorgulaması yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak elektrik desteği sorgula hattı olan 144 nolu telefonu arayabilir ve başvurunuzun olumlu yoksa olumsuz mu sonuçlandığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ptt şubelerinde devlet elektrik yardımı sorgulama işlemi için gereksiz yoğunluk oluşturmaya gerek yoktur. Ptt şubelerine gitmek yerine, oturduğunuz yerden kolayca E-devlet üzerinden sorgulama yapabilir ya da 144 numaralı hattan öğrenebilirsiniz. Böylece şubede gereksiz yoğunluk oluşmasını da engellemiş olursunuz.

 

İlgili Makaleler
Bodrum Haremtan Koyu’ndaki rezalette önemli gelişme

Bodrum Haremtan Koyu'nu mesken tutmuş, anadan doğma olarak yüzen ve güpegündüz açık alanda ilişkiye giren erkek grubu gözaltına alınmıştı. Sonrasında OKU

Türkiye’nin gündemine oturan iğrenç olayların yaşandığı Haremtan Koyu nerede?
MİDYO  Muzun çöpü bile mucize. Muz kabuğunu atmayın, yiyin. O sorunu anında çözüyor

Bodrum Haremtan Koyu’ndaki iğrenç görüntüler izleyenleri şok etti. Bodrum'un en güzel koylarından biri olan Haremtan Koyu’nda bir grup erkeğin bu OKU

Tarçının faydaları nelerdir?

Tarçın birçok yemek ve tatlılarda kullanılan bir besin ürünüdür. Hem tatlı hem de acımsı bir tadı var ama yemek ve OKU

Elma sirkesinin kanıtlanmış faydaları! Elma sirkesi nasıl yapılır?

Günümüzde doğal yaşam ve sağlıklı beslenme oldukça popüler bir hâle gelmeye başlıyor. Aslında kadim geleneksel tedavi yöntemlerinde oldukça önemli bir OKU