İnsanlığın problemi olan sivilceler özellikle gençlerin korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Bu yüzden insanlar sürekli olarak cilt bakım ürünlerine para yatırıyor.

Sivilce Neden Oluşur?

Kıl folikülleri olarak bilinen derideki küçük deliklerin tıkanmasıyla ve derideki yağ salgısının artmasıyla ortaya çıkan sivilceler psikolojik problemlere dahi yol açabilir.

Özellikle sırt, omuz, yüz, göğüs ve üst kollarda görülen sivilceler iltihaplı kabarcıklar şeklinde olan inflamatuar bir cilt hastalığıdır.

Sivilcelerin çıkmasına sebep olan bir çok etken olmasıyla beraber asıl nedenin androjen seviyelerindeki artış olduğu düşünülür. Androjen seviyesindeki artış deri altındaki yağ bezlerinin çoğalmasına ve büyümesine neden olur. Beslenme durumu, stres, kullanılan kozmetik ürünler, hormonlar ve bazı ilaçlar da sivilce çıkmasına sebep olan etkenlerdendir.

Sivilce Geçirme Yöntemleri

Sivilcelerin çokluğuna ve büyüklüğüne bağlı olarak doktora başvurmak daha etkili ve sağlıklı bir yöntemdir. Ancak evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel tedavilerle de özellikle yüzümüzde çıkan sivilceleri kontrol altına almak mümkündür.

Evde yapılan tedavilerde amaç cildin sebum dengesini sağlamak, yağ oranını azaltmak, cildin nem dengesini korumak ve cildin temizliğini sağlamaktır.

İZLEYİN: SİVİLCELERDEN 2 GÜNDE KURTULUN | İlaçsız | 3 Malzemeli Tarif

Tarçın ve Limon

Limonun antibakteriyel özelliği akneye sebep olan bakterileri öldürmeyi sağlar. Ve aşırı yağlı cilde sahip olan insanlar içinde içerisinde bulunan sitrik asit sayesinde cildin yağ oranını azaltıcı etkisi vardır. Bu yüzden kuru cilde sahip insanların kullanması önerilmez. Tarçının ise ciltteki ölü deriyi atarak sağlıklı bir cilt ortaya çıkardığı biliniyor. 2 yemek kaşığı limon suyuna 1 çorba kaşığı tarçın ekleyerek karıştırıp cildinize maske olarak uygulayabilirsiniz. Kuru bir cilde sahipseniz bu karışıma bir tatlı kaşığı bal ekleyerek ya da maskeyi uyguladıktan sonra nemlendirici sürerek deneyebilirsiniz. Haftada 2-3 kez tekrarlamanız faydalı olacaktır.

MİDYO  Uçuk nasıl tedavi edilir? 1 gecede uçuk geçirme yöntemleri

Zerdeçal

Zerdeçal anti-inflamatuar ve antibakteriyel bir maddedir. Yani iltihaplanmayı azaltan ve sivilcedeki bakterileri öldüren bir etkisi vardır. Cildin temizlenmesine ve sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur. 2 yemek kaşığı limon suyuna 1 yemek kaşığı zerdeçal ekleyerek maske şeklinde yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bir önceki tarifte olduğu gibi bu tarifede bal ekleyebilirsiniz.

Karbonat

Karbonat tıkanmış gözenekleri açarak bakterileri temizler ve cildin yağlanmasını önler. 1 çorba kaşığı limona 1 çorba kaşığı karbonat ekleyerek uygulayabilirsiniz. İkisi de asit olduğu için haftada maksimum 2 kere uygulayınız. Cildinizin kuruluk oranına göre bunu azaltabilir ya da artırabilirsiniz.

Video: Sivilce ve aknelere bitkisel çözüm

Bal ve Süt

Bal antibakteriyel özelliği ile bakterileri öldürmeye yardımcı olurken süt cildi temizlemeyi sağlar. Yarım fincan süte 1 çorba kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı bal ekleyerek cildinize uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler
Daha fazla sebze yemenin 6 yaratıcı yolu

Sebzeler, sağlığınızı artıran ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan besinler ve antioksidanlar açısından zenginler bu sebeple yemeklerinize daha fazla sebze eklemek OKU

Akdeniz tipi beslenme nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır?

Dünyanın en sağlıklı diyeti olarak bilinen, en çok tavsiye edilen Akdeniz diyetinin genel prensipleri neler? Hayatınıza nasıl uygulayabilirsiniz? Akdeniz diyeti, OKU

Coresatin krem nedir? Ne için kullanılır?

Coresatin krem son dönemlerde adı oldukça fazla duyulan bir bakım ürünüdür. Kremsi bir yapıda bulunur ve özellikle kuru ciltler üzerinde OKU

MİDYO  Diş temizleme aslında nasıl yapılmalı?
Diş temizleme aslında nasıl yapılmalı?

Diş temizliği hem sağlıklı bir diş etine sahip olmanızı sağlar hem de buna bağlı olarak diş kaybını önler. Tüm bunların OKU