Günlük hayatımızda duymadığımız sadece altın söz konusu olduğunda kulağımıza gelen ons bir kütle birimidir. Kısaltması “OZ” olan ons için uluslararası kabul edilen değer 1 OZ= 31,10 gr’dır. Ortaçağ’dan beri elmas, altın, platin, yakut gibi değerli taşlar için kullanılan ölçü birimi olmuştur.

Günlük Hayatta Kullanım Alanları Nelerdir?

Değerli madenlerin alım-satım işlerinde kullanılan ons çoğunlukla altın için kullanılır. Televizyondan aşina olduğumuz AU/XAU kısaltmaları altının ons fiyatını simgeler. Zaman içinde kullanılan ons değerli maden ticaretinde kullanışlı olduğundan değiştirilme gereği duyulmuyor.

Altının Ons Fiyatını Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gördüğümüz sembollerden AU altının periyodik tablodaki kısaltmasıdır. Uluslararası ve yurt içi altının ons fiyatı AU ile temsil edilir. XAU’daki ‘X’ ise forex ve futures’ten gelir. Hesaplanışı ise ons değerinin ülkenin para birimine bölünmesiyle bulunur. Örneğin; XAU/TRY, XAU/GBP, XAU/USD. Bir para birimiyle hesaplanan ons altın, diğer para birimlerine kur farkı ile dönüştürülebilir. Ons fiyatı altının fiyatıyla orantılı olduğundan dolayı siyasi olaylar fiyatın etkilenmesine sebep olur.

Ons Altının Saflık Derecesi Nedir?

Altında kullanılan ons birimi saf altını temsil eder. Yani diğer saflık derecelerinde kullanılan altınlar ons ile hesaplanırken saflık oranı ile çarpılır. 12 ayar bir altın ons cinsinden hesaplanırken 0,5 ile çarpılır ve ons fiyatı bulunur. 24 ayar altın saf altını temsil ettiğinden herhangi bir sayıyla çarpılmasına gerek yoktur.

İzleyin: Ons Nedir ? Altının Onsu Ne Demektir?

Ons Altın Kimler İçin Önemlidir?

Altın alım-satımını sürekli yapan kuyumcular için sürekli takip edilmesi gereken bir sistemdir. Saf altını kullanan kuyumcular için altının fiyatı, saflık oranı, kullanım yelpazesi çok önemlidir. Yatırımcılar için de sürekli değişen piyasasından dolayı büyük önem taşıyor.

MİDYO  Evinizden oturduğunuz yerden nasıl para kazanabilirsiniz?

Ons Altının Kullanım Şekilleri Nelerdir?

Genelde gram ile kullanıldığında külçe ile ölçülen altın, ons cinsinden hesaplanırken de külçe ve ya çekili altın şeklinde piyasada kullanılıyor. Çekili altın birçok yönden avantaj barındırıyor. Şerit halinde dökülen altın, ince bir plaka şeklindedir ve altının yumuşak bir metal olmasından dolayı kolayca bükülüp koparılabilir. Bu şekilde kullanılan altın kuyumcuların küçük bir parça altın için külçe altın eritmesinin önüne geçiyor.

İlgili Makaleler
Rüyada altın küpe görmek ne anlama gelir?

Rüyada altın küpe görmenin anlamı nedir? Rüyada altın küpe hediye etmek, altın küpe hediye almak ne demek, erkeğin böyle rüya OKU

Döviz büroları altın bozar mı?

Altın son dönemler de en çok yatırım yapılan bir yöntemdir. Birçok vatandaş altın alarak yatırım yapmayı tercih eder. Genellikle altın OKU

Dolara mı yatırım yapılmalı altına mı?

Ülkemizde yatırım yapılan Dolar, Euro ve Altın son dönemler de oldukça artmış ve birçok kişinin yatırım yapmasını sağlamıştır. Yatırım yapmak OKU

Evinizden oturduğunuz yerden nasıl para kazanabilirsiniz?

Evden para kazanmak, son zamanlarda oldukça popüler olan konular arasında yer almaktadır. Özellikle de ev hanımlarının ilgisini çeken bu konu, OKU