Yeni anne olacaklar ya da aynı heyecanı bir başka sefer daha yaşayan anneler için şüphesiz en zorlu süreç gebelik yolculuğudur. Hele ki ilk aylar adeta bir işkence gibi geçebilir ve çoğu yemeği yemekten alıkoyabilir. Yataklara düşüren ve annelerin korkulu rüyası haline gelen hamilelikte mide bulantısı nasıl geçirilir?

Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Anne adayları için mutlu ama zahmetli olan bu süreçte mide bulantısını yenmeniz için elbette şifa reçeteleri mevcuttur. Bunların başında kesinlikle sağlıklı ve düzenli beslenme yöntemi geliyor. Anneler bu dönem de kendi sağlıkları için başta çok şekerli, çok yağlı, aşırı kızartılmadan dolayı yanmış gıdaları tüketmekten uzak durmalıdırlar.

Böylelikle mide bulantısı ve kramplara neden olabilecek ciddi bir zararı listeden silmiş olursunuz. Yine bu dönem de sigara ve alkolden uzak durmak gereklidir. Hem bebeğiniz hem de sizin sağlığınız için önem arz eden bu durum da keyfiyetten önce sağlık düşünülmelidir.

Sürekli ayakta durmak, çok su içmemek, ağır diyetler uygulamak, ağır kokular koklamak, duygusal boşluk veya kendini hamileliğe hazır hissedememe durumları ağır bir hamilelik süreci demektir. Heyecanın dorukta olduğu ve içinizde sizden bir parçanın minik bir kalp atışı ile gelen huzurlu sesi unutmamanız ve kendinize çok iyi bakmanız gereklidir.

İzleyin: Hamilelikte Bulantı – Hamilelik Bulantısına Ne İyi Gelir?

Egzersiz Yapın

Hamileliğin ilk 12 haftası doktorlara göre bebeğin anneyi en çok yorduğu dönem olarak kayda geçmiştir. Bu dönem de sürekli dinlenme isteği var olabilir ancak 17 saat fazlası yatakta kalmak bebek ve annen için sağlıksızdır. Anneler için özel olarak verilen hamile pilatesi, yoga, egzersiz gibi rahatlatıcı hareketler ile daha dinç hissedebilir böylelikle mide bulantınızı en azami seviyeye indirmiş olursunuz.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçirilir?

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçirilir?

Zencefil

Çin tıbbında vazgeçilmez bir yeri olan Zencefil, sağlık için oldukça faydalı bir bitkidir. Vücudu rahatlattığı gibi çoğu hastalığın şifasıdır. C vitamini seviyesine arttırması, bakteri ve mikroplar ile savaşarak vücuda zararlı komplikasyonları hastalık oluşmadan yok etmesi ile tam anlamıyla bir mucizedir. Hamile olan anneler için zencefilin çayını içebilir veya taze şekilde dilimleyerek limonlu su ile karıştırabilirsiniz. Ayrıca toz halinde satın alarak yemeklerinizin üzerinde sos olarak kullanabilirsiniz.

MİDYO  Bebeklerde çilek alerjisi neden olur? Belirtileri nelerdir?

Rezene ve Papatya Çayı

Baş ağrısına iyi gelmesi ile biline çok rahatlatıcı bitkiler rezene ve papatya hücre yenileyici ve sinirsel damarları rahatlatıcı formüle sahiptirler. Rahat uyumak için ya da mide bulantınızın geçmesi için rezene ve papatya çaylarını her akşam tüketebilirsiniz. Ancak yine fazlaya kaçmadan uyku sıkıntıları, baş ağrısı ve mide bulantılarınızın olduğu günler de tercih aksi takdir de yan etkileri kişiden kişiye değişebilir.

Serin Odalar Tercih Edin

Gebelikte annelerin en çok şikayet ettiği konulardan birisi de sıcaklama ve yanma hissidir. Karın içinde taşınan bebek elbette anneye sıkıntı verebilir. Sıcaklayan ve bu konu da sıkıntı çeken hamileler ise klimalı oda da bulunup kötü kokulu havasız odalardan kaçınmalıdır.

Nane ve Limon Uyumu

Kış aylarının vazgeçilmezi olan nane ve limon kokusu bile mide bulantısını dindirmeye yeter. Çayını içmekte anneler için hastalıklara direnci arttırabilirken taze nane yaprakları hem stresi azaltır hem de ferahlamaya yardımcı olur. Bu dönem de limon yemek veya suyunu içmek mide de oluşacak olan gaz ve asidikleri yok ederek acı hissini ortadan kaldırır.

Elma

Elma suyu içinde bulunan asitler yüzünden hamilelikte önerilmiyor ancak kuru elma tam anlamıyla annelerin dermanı olarak yaratılmış gibi. Kuru elma ya da taze elmayı dilimleyerek yiyebilir hem şeker seviyenizi doğal şeker ile dengeleyip hem de bulantılarınıza son verebilirsiniz.

MİDYO  Bebeklerde sarılık belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
İlgili Makaleler
2 yaşındaki çocuklara nasıl oyuncaklar almalıyız?

Her ebeveyn çocuğunu doğduğu günden itibaren yaşına uygun şekilde gelişimine destek sağlayacak 2 yaş çocuk oyuncak önerileri hususunda araştırma yaparlar. OKU

Alt ıslatma (Enürezis) nedir? Kalıcı çözüm için ne yapmalı?

Alt ıslatma diğer değimiyle enüzeris çocukluk döneminin en bilinen ve en çok sıkıntı oluşturan bir hastalığıdır. Çocuğun normal şartlarda gece OKU

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır? Aşamaları nasıldır?

Tüp bebek yaptırmak isteyen çiftler tüp bebek tedavi aşamaları hakkında her şeyi merak etmektedir. Tüp bebek tedavi aşamaları hakkında merak OKU

Bebeklerde sarılık belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Bebekler doğduktan sonra sıklıkla sarılık adlı hastalıkla karşı karşıya gelirler.  Bebeklerde sarılık nasıl anlaşılır? Tedavi yöntemleri nelerdir soruları merak edilir. OKU